Mikulášská jízda ve znamení ledu

Během 24 let, kdy pořádáme Mikulášské jízdy, jsme už zažili různá počasí. Účastníci naší akce se brodili ve sněhu i v blátě, v den konání jízdy byl mráz i teplota kolem deseti stupňů Celsia, déšť, slunečné i zamračené počasí. Ledovka, která v pátek postihla západní část Čech, však v první prosincový den měla premiéru.

Počasí tak kladlo zvýšené nároky jak na pořadatele nejen při přípravě Mikulášské jízdy, tak i při jejím vlastním průběhu. Operativně muselo dojít ke změně trasy, kdy dětští i dospělí účastníci nešli z hřebenského nádraží do hlavních dvou středisek akce, na hrad Hartenberg a dále na Cikánský dvůr (pro tento jediný den přejmenovaný na dvůr Pohádkový), po obvyklé lesní cestě, ale po silnici kolem bývalého pivovaru.

DUO_24_Mikulas_010.jpgNejvětší pozornost účastníků jízdy upoutala zejména rychlíková parní lokomotiva 475.111 dopravce Česká západní dráha, spol. s r.o., která v čele vlakové soupravy sestavené z historických osobních vozů byla nasazena na čtyřech párech spojů v relaci Sokolov – Hřebeny a zpět. Jeden pár spojů pak zajel, stejně jako v loňském roce, až do Kraslic, aby zajistil přepravu účastníků z tohoto města, z Rotavy a z Oloví. Do a z Hřebenů bylo možno cestovat i soupravou složenou z motorových vozů řady 810 a přívěsných vozů ř. 010 provozovatele drážní dopravy GW Train Regio, a.s., nebo zvláštní mikulášskou autobusovou linkou.

Tradičně se na pořádání Mikulášské jízdy podílela i Demokratická Unie Odborářů. V prostorách naší centrály se uskutečnilo zahájení DUO_24_Mikulas_004.jpgakce pro pozvané hosty, naše členy bylo možno potkat jako průvodčí zvláštních vlaků. Všichni odvedli (za ztížených podmínek) velice dobrou práci. Snad se nebudou ostatní zlobit, když zde vyzvednu jednoho z nich – Pavla Faru ze základní organizace Sokolov, který dlouhodobě patří k těm nejobětavějším. Při zahájení jízdy pro veřejnost, jež se uskutečnilo v prostorách ŽST Sokolov, promluvil předseda našeho odborového svazu Zdeněk Fojtík.

Člen místopředseda firemní sekce DUO při Správě železniční dopravní cesty, s.o., a předseda ZO DUO Karlovarsko Jiří Javůrek pak zajišťoval účast pracovníků a jejich rodinných příslušníků od tohoto zaměstnavatele. Přijelo jich bezmála osm desítek.

A na závěr malá perlička. Každá z našich Mikulášských jízd má svého zaštiťovatele. V letošním roce ji přijal starosta města Oloví pan Jiří Mikuláš.

Robert Koutný

 

 

http://www.duocr.cz/index.php?nid=10116&lid=cs&oid=2502437