21. Mikulášská jízda

Právě v den, kdy se ulice našich měst a obcí v podvečerních hodinách hemží Mikuláši, čerty či anděly, uskutečnila se v pořadí již 21. (a tudíž i tradiční) Mikulášská jízda. Opakovala se tak situace ze XX. ročníku akce, který také připadl na 5. prosince. Tehdy jsme ovšem nejeli ze Sokolova po trati č. 145, ale historický vlak, tvořený motorovým vozem M 131.12666 a jedním přívěsným vozem, zamířil do starobylého Lokte. V celé dlouhé historii Mikulášských jízd to byl jediný ročník, jenž nebyl spjat s Kraslickou dráhou. V Lokti jsme tehdy „zaparkovali“ v tunelu pod historickou částí města, odkud malí i velcí účastníci absolvovali okruh podél řeky nahoru na vysoký silniční most přes Ohři a přes náměstí zpět k tunelu. Zde pak na ně čekal Mikuláš, který s dětmi provedl nadílku. Cestou přes náměstí jsme mohli potkat množství nebesko – pekelných bytostí spěchajících na loketský hrad, kde se právě konala jejich sešlost.

S obavami jsme během týdne sledovali zprávy o počasí, které nevěstily nic dobrého. Nakonec se počasí umoudřilo a dopoledne dokonce vysvitlo i  slunce. Naše předpovědi, že se děti a jejich dospělý doprovod budou cestou na hrad a k Cikánskému (pro tento jediný den v roce Pohádkovému) dvoru brodit blátem, se tak naštěstí nenaplnily.

Již před 11. hodinou se sokolovské nádraží začalo plnit nedočkavými cestujícími. Mohli tak být svědky novinky, která měla letos premiéru – kulturního programu připraveného pedagogy a žáky Základní umělecké školy Sokolov. Moderující Mikuláš (byl jím Josef Týma z Chebu) přivítal čestné hosty, kteří posléze také krátce vystoupili – poslance Parlamentu České republiky (a také „zaštiťovatele“ akce) Mgr. Jaroslava Borku, prvního náměstka hejtmana Karlovarského kraje Jakuba Pánika, starosty Sokolova a Kraslic Bc. Jana Picku a Romana Kotilínka a také předsedu Demokratické Unie Odborářů Zdeňka Fojtíka. Po jejich krátkých zdravicích (a také po vystoupení jednatele pořádajícího Železničního spolku Klub M 131.1) představil pan Týma kozla Františka, nového to maskota Kraslické dráhy.  Odhalení provedly jeho autorka, ostrovská výtvarnice Lena Pintnerová a páně Týmova dcera Míša.

Ještě vypravení prvního vlaku (za asistence člena DUO výpravčího Josefa Bečváře provedl sokolovský pan starosta) a nic nestálo v cestě, aby se první poutníci vydali směr Hřebeny. Další vlaky v čele se „šlechtičnou“ 475.111 pak odjížděly v pravidelných hodinových intervalech až do 16.35 h.

 Na Hřebenech je čekalo první z pekel ve sklepení nádražní budovy (dění v železniční zastávce velela čertice a chodovská ochránkyně přírody Stáňa Volková) a celodenní bohatý program na hradním nádvoří a na již zmíněném pohádkovém dvoře. I zde mohl pravidelný účastník Mikulášských jízd zaznamenat zlepšení v podobě většího počtu stánků a atrakcí, jež navíc tentokráte plně korespondovaly s adventní atmosférou.

Jednou z pořadatelských organizací byla i DUO. Naše členy jsme, což je vzhledem k jejich profesím logické, mohli potkávat zejména ve vlacích. Poděkování zaslouží i desítky dalších civilních či „krojovaných“ pořadatelů (včetně předválečných četníků), dopravce GW Train Regio, města a obce podél Kraslické dráhy, sponzoři a mnozí další.     

A tak jedinou (ale zásadní) vadou na kráse jinak velice úspěšné akce byla skutečnost, že provozovatelem Kraslické dráhy nebyla lokomotiva „vpuštěna“ dál, než na Hřebeny. I když je na trati přechodnost B2 a stejnou má i lokomotiva, důvodem bylo stáří kolejnic a také nemožnost určení oceli, ze které jsou zhotoveny mosty přes řeku Svatavu. Tímto byli o zážitek z jízdy parním vlakem ochuzeni zájemci z Oloví, Rotavy a Kraslic. Z tohoto důvodu byla účast z těchto měst minimální.

Robert Koutný

Fotografie z akce najdete na rajčeti a na OneDrive.

 

 © Vladimír Končal

administrátor DUO

Vladimir.Koncal@duo.cd.cz

http://www.duocr.cz/index.php?nid=10116&lid=cs&oid=2502437