Ze 20. Mikulášské jízdy

S obavami jsme v pátek 5. prosince sledovali předpověď počasí na nadcházející den. Vždyť ještě v pátek v podvečer na Hřebenech mrholilo… Nakonec k nám však počasí bylo milostivé. Nesvítilo sice sluníčko, jako tomu bylo v loňském roce, země nebyla posypána slabým popraškem sněhu. Bylo zamračeno, ale relativně sucho. Neopakovala se tedy situace ze 14. či 15. ročníku akce, kdy celý den pršelo a od bláta doslova od paty až k hlavě byli nejen dětští účastníci Mikulášské jízdy, ale také jejich dospělý doprovod a pořadatelé.

Hlavní atrakcí jubilejního 20. ročníku akce byla stejně jako vloni „šlechtična“ – rychlíková parní lokomotiva 475.111 z roku 1947, v tomto konkrétním exempláři pokřtěná jako „Plzeň“. Historická souprava byla nasazena na pěti párech spojů v úseku Sokolov – Hřebeny a zpět; další zvláštní vlaky pak zajišťovala soudobá souprava s motorovými vozy řady 810. Bohužel jsme s vlakem taženým parní lokomotivou nemohli zajet až do Kraslic. Důvodem byla závada ložiska na mostě za zastávkou Hřebeny, která neumožňuje průjezd těžkého stroje. Jako určitá kompenzace pro kraslické a olovské účastníky byla možnost za stejné jízdné odjet motorovým vlakem do Sokolova a odtud zpět parním vlakem. Pro zájemce z Rotavy pak byl vypraven autobus do Sokolova.

Naše pozvání přijaly více než tři tisícovky účastníků, kteří přijeli vlaky, historickou autobusovou linkou nebo vlastními silničními vozidly. Na Hřebenech byl pro ně připraven bohatý program. Již na nádraží ve sklepích výpravní budovy čekalo děti první z pekel; byla zde instalována i malá výstavka fotografií a dokumentů ke dvacetiletí Mikulášských jízd (nejen) na Kraslické dráze. Další peklo pak bylo na trase mezi hradem a Cikánským (v tento den Pohádkovým) dvorem. Na obou těchto místech se nacházela jeviště, kde v době od 12.00 do 19.00 h probíhal kulturní program. Na statku proběhla i mikulášská nadílka. Bylo zde množství stánků, v krčmě hrál po celý den Swing Party Band Ing. Milana Pánka z Lokte. A všude množství čertů, andělů, Mikulášů a dalších bytostí…

Letošní ročník „mikulášské“ měl nového „zaštiťovatele“. Po Ing. Pavlu Hojdovi převzal tuto roli poslanec Parlamentu České republiky Mgr. Jaroslav Borka. Kromě něj se jízdy zúčastnili také starostové měst na opačném konci Kraslické dráhy – sokolovský Bc. Jan Picka a kraslický Roman Kotilínek. První mužové Sokolova a Kraslic k nám zavítali vůbec poprvé. Přivítali jsme i náměstka hejtmana Karlovarského kraje (a nově také starostu města Chebu) Ing. Petra Navrátila.

Hlavním pořadatelem jízdy byl Železniční spolek Klub M 131.1, který spolupracoval s majitelem lokomotivy IMC Plzeň, provozovatelem dráhy a drážní dopravy na Kraslické dráze, městy a obcemi v regionu, občanským sdružením přátel hradu Hartenberg, ochránci přírody z Chodova, několika sbory dobrovolných hasičů, Policií ČR  a s dalšími organizacemi a institucemi. Mezi pořadateli se neztratili ani členové Demokratické Unie Odborářů. Zajišťovali jsme především to, co je nám nejbližší – služby ve vlacích a na nádražích. Jednalo se zejména o členy základní organizace Sokolov.  Ke zdaru akce přispěla také dvojice členů DUO, která sloužila v dopravní kanceláři ŽST Sokolov – výpravčí Josef Bečvář a operátorka Monika Ščurová. Za jejich práci přísluší všem naše poděkování.

 Další četní členové DUO se objevili se svými ratolestmi coby cestující zvláštních vlaků. Nejen oni. Také množství zaměstnanců SŽDC. 20. Mikulášská jízda byla totiž zařazena do akcí financovaných prostřednictvím C – FKSP této státní organizace.

Letošní Mikulášská jízda se tedy stala dalším velkým svátkem železnice i celého Posvataví.

 Robert Koutný

Všechny fotografie z letošního ročníku Mikulášské jízdy, ale i z dalších akcí Demokratické Unie Odborářů, najdete v naší Fotogalerii. admin

 

 © Vladimír Končal

administrátor DUO

Vladimir.Koncal@duo.cd.cz

http://www.duocr.cz/index.php?nid=10116&lid=cs&oid=2502437