Zdarma (nebo levně) do Německa

Zcela zdarma můžete cestovat vlakem do Německa. Postačí vám jen, budete – li držitelem In – karty Českých drah s aplikací „železniční průkazka“ (tedy tzv. „režijky“). S tímto dokladem je možné zdarma cestovat vlaky společnosti Vogtlandbahn GmbH na trojici přeshraničních tratí mezi Českou republikou a Německem - z Chebu do Marktredwitz, z Marktredwitz do Hofu Hbf. a z Chebu přes Vojtanov a Bad Brambach na horní nádraží v Plavně (Plauen /Vogtl./ oberer Bahnohof). Již několik let toto umožňuje dohoda mezi ČD a německým železničním dopravcem. Kromě „režijky“ však musí mít cestující u sebe osobní doklad (občanský průkaz nebo pas), který může někdy vyžadovat zaměstnanec dopravce.

Nutno ovšem upozornit na skutečnost, že bezplatná přeprava je možná jen v bílo – zelených vlacích německého soukromého dopravce. V červených vlacích společnosti DB Regio A.G., které na výše uvedených tratích zajišťují některé dálkové spoje, vaše průkazka neplatí.

Zde však můžete využít jinou nabídku – jízdní doklad EgroNet, který jako produkt někdejší světové výstavy v Hannoveru existuje již od roku 2000.

Jednodenní přestupní jízdenku v ceně 150,- Kč lze využít k libovolnému počtu jízd na vymezeném území České republiky a tří spolkových zemí – Bavorska, Durynska a Saska (viz mapka). Na českém území platila až do letošního jara tzv. egronetka na tratích zhruba v okruhu Karlovy Vary – Cheb – Mariánské Lázně a na přilehlých tratích. Od prvního dubnového dne byl na hlavní podkrušnohorské magistrále její okruh rozšířen až do Chomutova, na plzeňské trati až do Plané u Mariánských Lázní. Zároveň přibyly i trati Chomutov – Vejprty a Blatno u Jesenice – Bečov nad Teplou. V některých informačních centrech jsou bohužel k dispozici stále ještě staré mapky…

Kromě vlaků dopravců České dráhy, GW Train Regio, DB Regio, DB Erzgebirgsbahn, Vogtlandbahn a Agilis platí jízdenka ve vymezeném území i v linkových autobusech a také v NHD (např. v Karlových Varech, v Mariánských Lázních, v Plavně, ve Zwickau, v Geře a v řadě dalších měst).

Tímto výčet výhod „egronetky“ nekončí. Je na ní možné získat slevu na vstupném v řadě muzeí, galerií či historických a přírodních památek. Bezplatně lze přepravit jedno jízdní kolo; zdarma jsou přepravovány i děti do věku šesti let.

V pracovních dnech lze na jízdenku EgroNet cestovat v době od 7.30 do 3.00 h následujícího dne, o víkendech pak od 0.00 h opět do třetí hodiny dne následujícího.

Německé příhraničí nabízí mnoho zajímavých míst. Své kouzlo má právě nyní, v předvánočním čase. Za návštěvu stojí nejen četné vánoční trhy…

Robert Koutný

 © Vladimír Končal

administrátor DUO

Vladimir.Koncal@duo.cd.cz

http://www.duocr.cz/index.php?nid=10116&lid=cs&oid=2502437