Barevná železnice

Zaběhlé zvyky se čas od času mění - a asi je to tak dobře. Vždyť jinak by byl svět šedivý a fádní. V minulosti jsme byli zvyklí na to, že převážná část dieselelektrických lokomotiv má barvu sovětské vlajky, elektrické stroje byly rozlišené podle trakčního systému nátěrem červeným, zeleným či modrým. Změnu v téhle tradici přinesl především vstup nových dopravců na koleje, patřící donedávna výhradně Československým Státním Drahám. A tak už dnes nikoho nepřekvapí, když uvidí lokomotivy v nejrůznějších reklamních kabátech či v barvách toho kterého dopravce.

A přece nyní dochází k výrazné změně. Konkurence na naší železnici byla prozatím záležitostí převážně nákladní, případně regionální osobní dopravy. Dálkové spoje jezdily výhradně pod taktovkou ČD - ano ten minulý čas je na místě. Na tratích se objevil první spoj jiného dopravce, další už žhaví motory. Dlouho avizované vlaky RegioJet v melounové žluti odvezly své první cestující, s novým jízdním řádem (další změna, dřív jsme říkali grafikonem) vyjede na trať zlato-černý Leo Express.

 

V čem noví dopravci přinesou změnu? Pro nás, železničáře, kromě případného dopadu na zaměstnanost, bude rozdíl hlavně v neuznávání režijních výhod. Pro ostatní cestující jsou připraveny nižší ceny jízdného a větší komfort cestování, jak alespoň zástupci uvedených společností uvádějí. RegioJet začal s přepravou ve vozech první třídy, které zakoupil od rakouských drah a provozuje je jako třídu druhou, přičemž tu první teprve chystá. Leo Express je velkorysejší a nechává si ve Švýcarsku vyrobit zcela nové soupravy. Luxusní a nebývale úsporné.

Je to tak dobře?

Nemá smysl diskutovat nad tím, že konkurence je prospěšná a monopol, ať už státní či soukromý, se příliš neosvědčil. Aby však konkurence byla funkční, je nezbytné, aby všichni zúčastnění měli stejné podmínky. Prozatím si naši noví kolegové vybrali atraktivní trať z Prahy do Ostravy, podobně jako se konkurentni Carga zaměřili na ucelené vlaky. Manipuláky a regionální osobní doprava jsou v tomto případě na okraji zájmu a není to ruka trhu, která bude protentokrát rukou pomocnou.

>vk<

 

http://www.duocr.cz/index.php?nid=10116&lid=cs&oid=2502437