Základní potraviny ve statistice

Do třetice se v našem seriálu podíváme na zoubek základním potravinám. Občas ve svém okolí slýchám povzdechnutí, že za dob minulých sice byly drahé televize a těžko dostupná zahraniční dovolená, ale právě ty základní potraviny že byly za hubičku a nakonec člověku jde v první řadě o ten žvanec, že.  Jak to bylo s potravinou pro Čecha nejzákladnější, s pivem, o tom jsme si už říkali. Pojďme se teď společně podívat na cenu takové „malé svačinky“, pro názornost vezměme chléb, šunkový salám a pro dokreslení mléko. Ceny budou vždy za měrnou jednotku, tedy litr a kilogram.

Ceny současné všichni známe, jsou proměnlivé obchod od obchodu a někdy i den ode dne, ale asi se řádově shodneme na tom, že kilo chleba pořídíme za dvacetikorunu, litr mléka za patnáct a šunkový salám za stovku. To v roce 1964 měli jinší blahobyt – chleba za 2,60Kčs, mléko za 1,80Kčs a kilo šunkového salámu stálo 40,-Kčs. Zdá se Vám to jako pohádka z tisíce a jedné noci? Pravidelní čtenáři našeho webu už určitě tuší, že to nebude zas tak jednoduché a že nás čeká přepočet ceny vzhledem k poměru tehdejší a současné průměrné mzdy. A po tomto přepočtu následuje rychlé vystřízlivění – chléb by dnes vyšel 1kg na 39,-Kč, litr mléka na 27 a kilová šiška šunkového salámu na neskutečných 604,-Kč! Podle těchto cen to vypadá, že bychom měli své vzpomínky na „staré zlaté časy“ trochu poupravit.

Ale pojďme dál, třeba se ve zmiňovaném roce prostě jen neurodilo nebo se do cen promítaly následky války (ale ano, člověk v roce 1964 měl ke druhé světové válce podle časové osy blíž než my dnes k sametové revoluci). Podíváme se o kousek dál, třeba do roku 1967. Ve společnosti pomalu nastává doba velkých změn, změní se i ceny? Mírně ano, ale nijak dramaticky. Přepočtená cena chleba vychází na 35,-Kč, mléko na 24,-Kč, salám na 544,-Kč. Trend poklesu cen je jistě dobrý, ale žalostně pomalý, uděláme proto větší skok a přeneseme se až do roku 1992.

V sedmdesátých a osmdesátých letech přepočtené ceny stále mírně klesaly, ale co nám přinesla nová porevoluční doba? Z počátku, po odeznění prvotní euforie, možná trošku zklamání. Zatímco chleba si cenu víceméně drží (stojí si na 36 korunách) a salám dokonce znatelně zlevnil (stále ještě ale stojí závratných 461,-Kč), mléko poskočilo nahoru a jeho cena vychází na 34,-Kč. Naštěstí vývoj v dalších letech nabral lepší směr, a tak na přelomu tisíciletí máme chleba za 23,-Kč, mléko za dvacku a salám vychází na 207,-Kč. Chléb a mléko si svojí cenu už víceméně udrží až do dnešních dnů, salám s meziročním poklesem ceny 5-10% neustále zlevňuje.

A resumé? V předchozích dílech jsme se dozvěděli, že při přepočtení ceny piva bychom si dnes za stejnou cenu oproti šedesátým letům mohli kupovat sudy místo lahví, v autech za cenu embéčka koupíme mírně ojetého mercedesa, no a ani základní potraviny se z tohohle trendu nevymanily, snad jen rozdíly nejsou až tak dramatické. Pokud se tedy zuby nehty chceme držet vzpomínek na to, jak jsme se měli dobře, nezbývá nám nic jiného než starý známý povzdech – Jó, za první republiky patnáct deka salámu – to bylo salámu!

 

http://www.duocr.cz/index.php?nid=10116&lid=cs&oid=2502437